Szkolenia i ćwiczenia

DORADZTWO
SPORZĄDZANIE DOKUMENTACJI
SZKOLENIA I ĆWICZENIA
NADZÓR NAD OBIEKTEM

Ćwiczenia ewakuacyjne

Obowiązek przeprowadzania próbnej ewakuacji wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przytoczony akt prawy w rozdziale 4. pt. „Ewakuacja”, szczegółowo opisuje, jakie obiekty podlegają praktycznemu sprawdzeniu próbnej ewakuacji oraz określa jej częstotliwość.

Jakie obiekty podlegają obowiązkowemu przeprowadzeniu praktycznego sprawdzenia organizacji  i warunków ewakuacji?

Lp.

Rodzaj obiektu

Częstotliwość próbnej ewakuacji

1.

Obiekty, w których przebywa co najmniej 50 osób będących jego stałymi użytkownikami (biurowce, zakłady pracy).

Co najmniej raz na dwa lata.

2.

Obiekty, w których dochodzi do cyklicznej zmiany grup użytkowników liczących > 50 osób (np. przedszkola, szkoły, internaty, domy studenckie).

Co najmniej raz na rok, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

W momencie planowania próbnej ewakuacji właściciel lub zarządca obiektu ma obowiązek powiadomić miejscowego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia ćwiczeń, nie później niż na 7 dni przed ich przeprowadzeniem.

Dlaczego warto regularnie organizować ćwiczenia z próbnej ewakuacji?

Oprócz spełnienia obowiązku wynikającego z przepisów, to przede wszystkim doskonała okazja do zweryfikowania istniejących procedur, poziomu przygotowania pracowników, poziomu zarządzania ewakuacją przez osoby funkcyjne oraz okazja do analizy zachowań osób przebywających w obiekcie. Dodatkowo, to także bardzo dobra możliwość do zweryfikowania sprawności zadziałania systemów bezpieczeństwa zainstalowanych w budynku. W zaplanowaniu oraz zorganizowaniu ćwiczeń z próbnej ewakuacji pomoże Państwu nasza firma, która ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Nasza oferta zawiera:

  • wizje lokalną wraz z konsultacją z właścicielem, zarządcą oraz użytkownikami budynku;
  • szkolenie dla wyznaczonych osób do koordynacji ewakuacji;
  • sporządzenie wszelkich dokumentów wymaganych do zgłoszenia próbnej ewakuacji do miejscowego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej;
  • opracowanie scenariusza ćwiczeń;
  • nadzór oraz obserwacja ćwiczeń;
  • wykonanie dokumentacji fotograficznej z ćwiczeń;
  • sporządzenie protokołu z przeprowadzonej ewakuacji;
  • analizę oraz omówienie przebiegu próbnej ewakuacji.

Próbna ewakuacja osób to często integralny element szkoleń przeciwpożarowych, które realizujemy. Jest to kluczowy komponent procesu szkoleniowego, bezpośrednio wpływający na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w obiekcie.

Każdy stały użytkownik budynku powinien zostać odpowiednio przeszkolony oraz poinformowany, jak prawidłowo postępować w sytuacji zagrożenia oraz jak bezpiecznie opuścić miejsce ewakuacji. Brak praktycznych umiejętności w tym zakresie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i wypadków. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kluczowe znaczenie mają czas oraz sprawność przeprowadzenia ewakuacji. Brak wiedzy i opanowania może wywołać chaos i panikę, dlatego tak ważne jest, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich pracowników, uczniów czy współpracowników.

Nasz doświadczony zespół zapewni Państwu kompleksowe wsparcie w organizacji ćwiczeń próbnej ewakuacji – sprawnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i z dbałością o każdy detal. Wybierz jakość i doświadczenie. Skontaktuj się z nami już dziś – zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji i pomożemy dobrać rozwiązania najlepiej dopasowane do specyfiki Twojego obiektu i potrzeb.

Szkolenia i ćwiczenia